"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sayfa Arasındaki Ayrac

Kitap Mağazasında Dolanırken Daha Önce Adını Dahi Duymadığım Bir Kitaba Denk Geldim..Kapağında Teknolojik Terimler Vardı, Raftan Çıkartıp Payment Noktasına Doğru İlerledim .. İlk Defa Kapağından Etkilendiğim Bir Kitabı İçeriğine Bile Bakmadan Almıştım.. Bu Sanki Benim Kırılma Noktam Olmuştu , Tabularımı Yıktığım İlk Kitap ..

Eve Geldiğim de Kitabı Masanın Üstüne Koydum .. Saat Daha Akşamüzeri Altıydı , Günün Yorgunluğunu Papatya Çayıyla Yatıştırmak İçin Mutfağa Doğru İlerledim. Telefonuma Gelen Bildirimle İrkildim , Çaydı Atıştırmalıktı Derken Saat Akşamın Sekizi Olmuş .. Neydi Beni Saatlerce Daldıran Sebep ? Bildirimi Kapattıktan Sonra Salondaki Masaya İlerledim .. Ordaydı Kitap.. Oku Beni Dercesine Işık Saçıyordu Sanki , Bir Işık Beni Çağırıyordu Ama İç Sesim Bu Sefer Tedirgindi ..

İlk Defa Bir Kitabı Açmamak İçin Direniyordum , Elime Alıp Sayfalarında Yeni Bir Serüven’e Dalmaktan Çekiniyordum .. İlgimi Çekmişti Kitap , Ama Daha Önce Hiç Adını Duymadığım Ve İlgim Olmayan Bir Kategorideydi ..

Derin Bir Sessizliğin Oluşturduğu Ortam da Yelkovanla Akrebin Birbirini Kovalamasını Dinliyordum.. Tik Tak , Tik Tak , Tik Tak …

Masadaki Newton Topuna Dokundum, Yelkovanla Akrebin Kaçış Seslerini Bastırıyordu …

Saat Sekizi Yarılamıştı .. Kitabın İlk Sayfasını Açtım , Satırları Okumaya Başlamıştım ..

Soruyla Başlayan İlk Kitaptı Bu .. ” Bu Teknolojiye Hazır Mısın ? ”

Hazır Mıydım ? Bu Cümleyi Kurduktan Sonra Çeyreğindeydim , O Kadar Sürükleyici Etkisi Vardı Ki Ne Ara Bu Kadar Zaman Geçti Ne Ara Çeyreğine Geldim Anlayamamıştım ..

Bildiğim Tek Şey Yazarla Tanışmak İstiyor Oluşumdu , Bu Kitap İmzasız Kalmamalıydı ..

Kapağından Ve İçeriğinden Çok Farklı Bir Kitaptı , Bulutlar Üstünde Bir Yaşam Sunuyordu Okuyucuya..Sizi İçinizdeki Çocukla Tekrar Barıştırıyordu , Yıllar Önce İçinizde Uyuttuğunuz Dünyanın Bütün Kirliliğinden Bihaber Olan Küçücük Çocuğun Gözlerini Tekrar Açtırıyordu ..

Sütlaç’lı Kahvaltılar , Pamuk Şekerli Have Lunchlar , Gevrekli Akşam Yemekleri .. Balonlu Hayaller , Işıklı Düşler , Çerçeveli Rem’ler ..

Sizi Olduğunuz Gergin , Yoğun Ve Stresli Hayatınızdan Öyle Uzaklaştırıyor Ki , Bunun Zararlarını Hiç Düşünmüyorsunuz .. Mesela Bu Şerbet Tadındaki Kitap Bittiğinde Düşeceğiniz Boşluğu Hiç Hesaba Katmıyorsunuz , Ya da Gerçek Yaşantınızda Acilen Dönmek Zorunda Olduğunuz Sorumlulukları Erteleyemediğiniz Zaman Yarım Bırakacak Olduğunuzu Hiç Hesaplamıyorsunuz ..

Toz Pembelerden Başlatıyor İlk Önce , Okudukça Tozları Dağılıyor Pembe Olabildiğince Sarıp Sarmalıyor Zihninizi.. Öyle Masallarda Ki Gibi Ayakkabınızı Düşürüp Arkanızdan Bir Prens Sizi Aramıyor , Ya da Siz Gece Yarısından Sonra Külkedisine Dönmüyorsunuz .. Ama Düşsel Şirin Bir Eviniz Oluyor , Patili Can Dostlarınız , Zümrütten Klonlanmış Ev Arkadaşınız , Topraklarını Sevgiyle Çapaladığınız Mini Bahçeniz .. Daha Çeyreğini Okumuş Olmanıza Rağmen Kendinizi O Rüyanın İçine Hapsediyorsunuz ..

Sonra Bir Karavan’a Atlayıp Kapıldığınız Rüyayı Yakalayabilmek İçin Yollara Taşıyorsunuz , İşte Tam Taştığınız Bu Nokta da Aracınız Beklenmedik Bir Şekil de Arızalanıyor.. Ama İçinize İşleyen Kitap Diyor Ki Pes Etme .. İlk Arızayı Atlatıp Yola Devam Ediyorsunuz . Çünkü ; Serüven Sizi , Siz İsteseniz de İstemeseniz de Girdabında Tutuyor .. Siz İlk Arızadan Sonra Biraz Daha Temkinli Olsanız da Artık Her Şey İçin Çok Geçtir , İçinizdeki Çocuğun Merağını Dindirmeyi Başaramazsınız..

Opsss… Yol Ayrımı ? Hislerim Sol Taraftan İlerlememi Söylese de Sağ Taraftan Sollu Gitmekte Bir Seçenekti .. Bu Yol Ayrımının Olduğu Yer de Karavanınızı Müsait Alana Park Edip Güzelce Bir Kaç Gün Konaklıyorsunuz .. Günlerce Sağ Mı Sol Mu Diye Düşünürken Ansızın Sertçe Kapanan Bir Kapıyla En Güzel Rem’inizden Uyanırsınız ..

Açık Olan Camdan Giren Rüzgar, Kapının Çarpmasına Neden Olmuştu . Esinti, Camda Uzunca Olan Tülle Görsel Show Yapıyordu ,Gök Gereğinden Fazla Kasvetliydi , Sağanak Yine Yeryüzünü Temizlemek İçin Dökülüyordu, Derin Bir Nefes Alıp Kitabı Komodinin Üzerine Bıraktım , Açık Olan Camları Kapatmak İçin Ayağa Kalktığım da Esinti Şiddetle Bardağımı Devirmişti .. Hayallerimin Üzerine .. Cam’ı Kapattığım da Devrilen Bardağıma Ve Devrildiği Kitaba Öylece Bakakaldım..

Raf’tan Aldığım Ayracı Kaldığım Yere Koydum , Uzunca Bakakaldım .. Islanmış Sayfalar , Yarım Kalan Rüya..

İçimde Bir Yarım Kalınmışlık Vardı , Daha Çeyreğin de Olmama Rağmen Bu Kadar Beni Büyüleyeceğini Düşünmemiştim . Papatya Çayı Süzmek İçin Mutfağa İlerledim , Sanki Süzülen Papatya Değildi , Somut Ve Soyut Yaşantımdı .. Derin Bir Boşlukta Hissediyordum , Uzun Zamandır Gerçek Yaşantıma Bu Kitap Sayesinde Ara Vermiştim , Şu An Tekrar Rutin Hayatıma Dönüş Yolunu Bulamıyorum..

Bir Kitapta Kaybolmanın Tek Zararı Normal Yaşama Dönüşü Bulamamak..Ve En Üzücü Yanı Yazarından İmza Almak İstediğiniz Kitabın Üzerine Papatya Çayı Döküldükten Sonra Arasına Ayrac Yerleştirip Kuruması İçin Rafa Kaldırmaktır ..

Kuruyan Papatya Kokulu Sayfalar Mı Olacak Yoksa İçinizdeki Çocuk Mu ? Buna Asla Karar Veremeyeceksiniz.. Kuruduktan Sonra Okumaya Devam Mı Edeceksin? Yoksa Raf’ta Yıllarca Tozlanmasını Mı İzleyeceksin ? Bunu da Yazarın Okuyucuya Dokunuşu Belirleyecek ..

O Kitap , O Rüya , O Merak ,O Esinti , O Çay , O Okuyucu Ve O Yazar…

O Kitap Tesadüfen Tanıştığınız Bir İnsan , O Rüya Birlikte Kurduğunuz Hayaller , O Merak Hayallerinizin Sesiydi ,O Esinti Varlığını Sonradan Belli Eden Bir İnsan, O Çay Aslında Hep Hayatınız da Olan Ama Sonradan Kitabı Okurken Yanınıza Aldığınız Mola Oldu , O Okuyucu Sizsiniz, Ve Yazar Tesadüfen Tanıştığınız İnsanın İç Sesi ..

Şimdi Suç Esintinin Varlığından Haberdar Olduğu Halde Bardağın Yanına Kitabı Koyan Okuyucuda Mıydı? Yoksa Esintili Havaların Kasvetini Hiçe Saydırıp Okuyucuyu Somut Hayattan Uzaklaştıran Yazar da Mı ?

Bilinmez …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir